Zúčastnili jsme se exotického festivalu Ratha Yatra v Praze.

POZOR, v tomto článku popisuji jen průvod, kterého jsem se zúčastnila. Byla jsem poučena o odpoledním programu na nám. Republiky, který už probíhal v tónech, které jsem si představovala. Bohužel jsem si zjistila předem informace na špatném webu a došlo tak k nedorozumění :-). 

festival-ratha-yatra24

Ratha-Yatra není jen festival, ale i duchovní svátek, který se v Indii slaví již několik tisíciletí jako připomínka cesty Božstev do chrámu. Proto hlavní roli festivalu hraje bohatě zdobený vůz, který je symbolem povozu Božstva. Ten pak účastníci festivalu nebo i náhodní kolemjdoucí táhnou vlastními silami, tentokrát ulicemi Prahy.

festival-ratha-yatra16

Je to vlastně takový průvod, kde dostanete i zdarma ochutnávku exotických pokrmů a můžete se do sytosti nabažit barevnosti povozu. Začínalo se ve 12:00 na nám. Republiky a šlo se přes Celetnou na Staromák, přes Ovocný trh na Václavák a opět přes Ovocný trh na nám. Republiky, kde se festival přesunul na pěší zónu směrek k Celnici.

festival-ratha-yatra19

Milujeme exotické jídlo a barvy. To byly hlavní důvody, proč jsme se festivalu zúčastnili. Musím přiznat, že mě to trošku zklamalo. Možná jsem čekala víc vozů nebo víc barev a ochutnávek, každopádně příští rok se na festival určitě nechystáme.

festival-ratha-yatra6

Před odchodem jsme si dali ještě oběd, takže původní plán, že dorazíme ve 12:00 se nekonal a festival jsme museli chvíli hledat. Po nějaké chvíli byl už z dálky slyšet, přeci jen se ozvěna bubnů táhla ulicemi Prahy. Tak jsme vůz dohnali na Staromáku.

festival-ratha-yatra3

Zrovna probíhal „čas krmení“, jak jsem tomu říkala. Vůz se vždycky asi po 200 metrech zastavil a posádka nakrmila lidi, co stáli okolo. To bylo myšleno tou ochutnávkou exotických jídel. Jednalo se především o banány, pomeranče, mandarinky a takové speciální sušenky z datlí. Rozdávali i vodu v lahvích, ale opět ses musela dostat k vozu a natahovat se pro ni.

festival-ratha-yatra5

Po chvíli se vůz opět rozjel a to jsme si už všimli, že ho opravdu tahají lidé v předu za provazy a vzadu do něj tlačí. Pod zdobeným vozem seděl muž „na kole“, který točil řidítky a tím ho řídil.

festival-ratha-yatra17

Turisté si vše fotili a natáčeli, jak jinak :-). Gábu to také zaujalo. Těžko říct, jestli se mu víc líbila hudba, barvy nebo shluk lidí, ale vypadal velice zaujatě. 

festival-ratha-yatra15

I k nám se nakonec dostaly dvě datlové sušenky na ochutnávku. Musím říct, že chutnaly přesně tak, jak jsem si to představovala. Banán bych si ale klidně dala taky nebo vodu, jelikož venku byl takový pařák, že to bylo k nevydržení :-).

festival-ratha-yatra13

Když už to na nás bylo dlouhé, rozhodli jsme se od průvodu odtrhnout. Byl ale dost široký a blbě se obcházel. K tomu manžela odchytila jedna žena, účastnice festivalu v Sárí, a nabízela mu o průvodu leták. Abychom neurazili, tak jsme si ho vzali. Ona za to ale chtěla zaplatit, prý, že je moc hezký. Byl v angličtině, proto jsem chytla šanci za pačesy a oznámila jí, že anglicky neumíme (umíme ;-)). Vrátila jsem jí ho do ruky a pádili jsme pryč :-).

Podobná věc se mi už stala v Drážďanech. Žena tam rozdávala růže a jednu mi vrazila do ruky, aniž bych jí chtěla, pak žebrala peníze. Růži nevzala zpět a mě nepustila dál. No byla to hrozná zkušenost.

festival-ratha-yatra9

V průvodu jsme vydrželi od Staroměstského náměstí až na Václavák, pak už to na nás bylo dlouhé. Odpojili jsme se a zamířili si to někam na kafčo. Nakonec jsme zakotvili v obchodním centru Quadrio, kde jsem si dala ledovou kávu, Jirka měl vanilkového šejka a Gábi dostal jahodovou přesnídávku. Všichni jsme byli spokojení, plný dojmů z festivalu, ale také i trošičku zklamaní z jeho průběhu.

festival-ratha-yatra21

A co ty? Chystáš se letos také na nějaký festival nebo průvod? My bychom jich ještě pár rozhodně stihnout chtěli a proto, kdybys měla nějaký tip, na jaký se dá vyrazit i s batoletem. Neváhej a kontaktuj mě, budu za to velmi vděčná :-).

S láskou Andrea Š.

Zúčastnili jsme se exotického festivalu Ratha Yatra v Praze.

Líbil se ti článek? Poděl se o něj s přáteli.

2 komentáře

 1. Rodasí napsal:

  Dobrý den, zajímavý článek. Jen ta ochutnávka nebylo jen ovoce a pár sušenek. A festival nebyl jen průvod. Na náměstí Republiky celý festival pokračoval až do večera, a tam se právě rozdávalo celé menu včetně nápoje zdarma. Celé odpoledne byla různá vystoupení na podiu, bylo tam festivalové městečko včetně dětského koutku. Možná stojí za to si předem o akci zjistit jak a kde probíhá, potom předejdeme tak zvanému zklamání.
  Je to jako popisovat slona, když znáte jen chobot….. 🙂

  https://www.facebook.com/RathayatraCZ/photos/a.1419096261505338.1073741833.746867682061536/1794918707256423/?type=3&theater

  https://www.facebook.com/pg/RathayatraCZ/photos/?ref=page_internal

 2. Andrea Šilhová napsal:

  Dobrý den, to se moc omlouvám. Já popisovala jen část události, které jsem se zúčastnila. Jinak věřím, že máte pravdu o odpoledním programu. Zjišťovala jsem si informace předem zřejmě na špatném webu 😊 a došlo tak k nedorozumění. I tak by stálo za to příště vypravit do průvodu alespoň dva vozy, co myslíte? Jak v článku ale píšu, zažili jsme i spousty pozitivních věcí a Gabovi se barvy a hudba líbila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial