Vyrob si: Barvení hedvábných šátků + aktivity

Proč hedvábné šátky?

Barevné hedvábné šátky pro děti jsou typické hlavně pro waldorfský směr. Jsou z přírodního materiálu a možná i pro jejich jemnost je děti milují. Dají se využít jako skvělá didaktická „hračka“ na několik způsobů, ale děti si z nich rády dělají i oblečky. O všem si postupně řekneme, ale nejdřív si musíme šátky nabarvit :-).

hedvabne-satky-1

Pokud však bojuješ s časem, dají se velmi jednoduše zakoupit již obarvené (Fler, Dětský krámek, …). Ceny se pohybují podle obchodu od 200 – 600 Kč,- za kus. V tom případě si ale rozhodně přečti, co vše s takovými šátky můžeš s dětmi dělat. Stoprocentně nebudeš litovat.

Co si připravit na barvení hedvábných šátků?

hedvábné šát.  (6 min.)

barvivo (DUHA) ocet
sůl hrnec a hrníček voda

Je ideální mít šátky v následující paletě barev: fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová, červená. Nemusíš všechny šátky vyrobit najednou. Když budeš mít čas, tak nabarvi jen jednu barvu. Já si takhle během měsíce a půl vytvořila všechny jmenované barvy. Přeci jen s dětmi není času nazbyt ;-).

Postup výroby:

Tento postup se vztahuje na barvivo „DUHA“

1.  Do hrníčku (cca 250 ml) nalij vroucí vodu z varné konvice a rozmíchej v něm 1-3 čajové lžičky barviva. Záleží na tom, jak ostrou barvu chceš mít. Barvy můžeš i míchat, abys docílila výsledné barvy, např. u fialové.

2. Mezitím si připrav hrnec naplněný vlažnou vodou do 3/4 jeho objemu. Hrnec si vyber veliký natolik, aby se ti do něj vešel hedvábný šátek. Já každou barvou obarvila 2 šátky, takže mi stačil střední hrnec, ve kterém vařím třeba brambory.

3. Připravený roztok z kroku 1 smíchej s vlažnou vodou v hrnci a přidej ještě 5 polévkových lžic soli. Vše důkladně rozmíchej, dokud nebude sůl rozpuštěná. Pak můžeš ponořit hedvábné šátky, promíchej je a nech vařit alespoň 20 minut. Každá barva se připravuje zvlášť.

4. Uvařené šátky vyper v ruce ve studené vodě s trochou octa. Pak se mohou vyprat v pračce a nakonec je stačí jen vyžehlit :-). Teď ti už nebrání nic a můžeš se s dítkem vrhnout na aktivity.

Jaké aktivity se dají se šátky provádět?

Je jich spousta, ale každá aktivita si vyžaduje jiný věk dítěte. Můžeme miminko naučit novému materiálu; batoleti začínáme pojmenovávat barvy; až se dítě naučí barvy vnímat, můžeme si s ním zahrát „rozdělovačku“. Starší děti mohou určovat, kde žijí zvířata (na zemi, ve vodě, ve vzduchu) a další zajímavé aktivity. 

Aktivita s miminkem

… Na tuto aktivitu nám stačí i bílý šátek. Nejdříve jej vyžehlíme, aby si získal svou jemnost. Miminko vysvleč jen do plínky nebo pokud si troufáš, sundej mu i plínku. Šátkem mu projížděj od hlavy až k patě. Miminko se tak naučí vnímat různé materiály. 

Aktivity s batoletem

Zde je dobré mít šátky nabarvené. Opakujeme stejnou aktivitu jako s miminkem, ale teď je důležité střídat po nějaké době barvy šátků. Batole přes šátek vidí okolí barvou šátku a my ji ještě zdůrazníme pojmenováním. Jestli projíždíme přes batole červeným šátkem, opakujeme „červená“. Materiál batole už zná od miminka, ale tentokrát jsme přidali barevnou složku.

V batolecím věku děti rády vše osahávají, nech jej tedy osahat i hedvábné šátky. Materiál sice cítilo už na kůži, ale když si šátek vezme do ruky, dostane to zase jiný rozměr.

Přivaž šátky na gondolu do oken v dobu, co ti do pokoje svítí sluníčko. Šátky budou házet barevné odlesky a to je teprve pastva pro oči batolete.

Aktivity od 1,5 – 3 let

V tomto věku by děti měly začínat poznávat barvy. Jak podpořit jejich učení barev jde mnoha způsoby a s jedním z nich ti pomohou hedvábné šátky. Rozlož všechny barevné šátky na zem a dej dítěti úkol, aby na každý šátek přiřadilo jakýkoliv počet věcí, které najde v pokojíčku nebo i v celém bytě. Dítě na konci úkolu samo pozná, kde udělalo chybu. Při kontrole narazí na odlišnost barvy předmětu a šátku pod ním. Nijak při úkolu do procesu nezasahuj, nech dítě udělat chybu, protože chybami se učí.

Jakmile umí dítě rozeznat zvířata, je na čase ho naučit, kde jaké zvíře žije. Na zemi, ve vodě nebo ve vzduchu? Připrav si na tuto aktivitu vytisknuté obrázky zvířat a zalaminuj je nebo použij hračky (gumové zvířátka z tuby, plyšáky, dřevěné hračky, …) a hnědý (země), modrý (voda) a bílý (vzduch) šátek.

Na zem rozlož šátky tak, aby na sebe navazovaly v pořadí hnědý-modrý-bílý. Ukaž na každý šátek a pojmenuj ho podle oblasti. Ujisti se, že dítě zvíře poznává – „Copak je tohle za zvíře?“ nebo „Jak dělá toto zvířátko?“.Jakmile ho dítě pozná, je načase mu najít domov – „Ano správně, je to pes a pes žije s námi na zemi.“ Nech dítě psa umístit na zem. „Výborně, to je žába a ta žije na zemi i ve vodě.“ Žába patří na linii mezi zemí a vodou. Postupem času dítě bude domov zvířátek přiřazovat samo.

Ukázka aktivity s batoletem:

Z mé zkušenosti

My s Gábim miminkovské a batolecí aktivity se šátky velmi často opakujeme, protože si je zamiloval. Učí se hrou důležité věci o materiálech, barvách a utužuji mu tím i důvěru a pouto, které ke mě cítí. Už se těším až povyroste a vyzkoušíme všechny výše zmíněné aktivity. Věřím, že nás to bude bavit a co ty? Opřeš se do toho taky?

S láskou Andrea Š.

Vyrob si: Barvení hedvábných šátků + aktivity

Líbil se ti článek? Poděl se o něj s přáteli.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial