Výletujeme Hradisko, Zbrašovské jeskyně a Hranická propast

Je tu další den z naší dovolené a máme před sebou dlouhou cestu plnou zážitků. Konečně výletujeme na Hradisko (522 m n. m.) v Rožnově pod Radhoštěm, což je kopec na jehož vrcholu se skrývá zřícenina hradu Rožnov. Kolem dokola vede naučná stezka, podle které se hrad postavil ve 14. stoletím Vokem z Kravař a jeho poslední majitel ho opustil v 17. století.

Pod Hradiskem se dá zaparkovat autem, a pak se vydáš po turistickém značení přímo na vrchol. Stezka tě vede do údolí kolem oploceného pozemku a skrz obří pole kopřiv. Doporučuji vysoké boty nebo ponožky. S kočárkem bych tento výlet nedoporučovala, protože terén tu je hodně hrbolatý a kopce tu jsou prudké. My Gábiho měli v nosítku a bylo vše ok.

Výletujeme Hradisko1

Na vrcholu jsme konečně narazili na zříceninu hradu Rožnov. Jediný rozpoznatelný útvar je zřejmě nějaký vchod. Jinak je vše roztroušené a k nerozeznání. Každopádně hrad byl podle všeho opravdu veliký.

hradisko4

Výletujeme Hradisko6 Výletujeme Hradisko7

Cestou dolů k autu jsme zvolili trochu jinou cestu a musím říct, že jsme to trochu neodhadli. Byl tam takový prudký sráz a já Gábiho na zádech. Naštěstí všude kolem byly stromy a keře, o které jsem se přidržovala. Za chvíli jsme už byli u auta a zjistili, že to zas tak dlouhý výlet nebyl. Zabralo nám to tak čtyřicet minut a co se zbytkem dne?

Výletujeme Hradisko

Nedávno jsme slyšeli někoho u oběda, jak mluví o Zbrašovských aragonitových jeskyních. Jsou trochu z ruky až v Teplicích nad Bečvou, ale my měli času dost a auto k dispozici. Jirka nastavil navigaci a za 45 minut jsme byli na místě.

Výletujeme Hradisko2

Od parkoviště se ještě kousek musí pěšky kolem lázní, ale daleko to není. Do jeskyní se nesmí s kočárkem, takže se nám nosítko opět na výlet osvědčilo. Zaplatili jsme vstupné a do prohlídky měli ještě třicet minut. To je ideální, jelikož se mohl Gabriel nakrmit a přebalit. Ještě jsme si dokoupili právo na focení v jeskyních. Co by to bylo za výlet bez fotek?

Výletujeme Hradisko12 Výletujeme Hradisko11

Jeskyně objevili bratři Chromí v roce 1913 a během jednoho roku „zbrašovští havíři“ objevili všechny hlavní prostory v jeskyni. V ten samý rok se nechal vysekat pohodlný široký vstup do jeskyní. Pak už nic nebránilo v prohlídkách pro veřejnost, které začaly v roce 1926. Po pár letech vznikl nápad vykopat v jeskyních i východ, aby prohlídky byly pro návštěvníky co nejpohodlnější.

jeskyne7

Nám se v jeskyních moc líbilo. Cestou jsme potkali krápníky, aragonitovou stěnu, studánku štěstí a dokonce výstavu uměleckých děl. Také jsme poznali absolutní tmu, která byla opravdu temná :-). U východu pak můžeš ochutnat léčivou kyselku, která se hojně využívá v přilehlých lázních.

jeskyne3

jeskyne5 propast9

Ještě bych chtěla upozornit, že je dobré do jeskyní jít buď s klidnějším miminkem nebo spícím. Nám na začátku trochu Gába zlobil (8 měsíců) a průvodce nás upozorňoval, abychom si ho ztišili. Povedlo se nám ho uspat, ale bylo to o fous.

Výletujeme Hradisko10

propsat8

Když už jsme byli v Teplicích nad Bečvou, nemohla nám ujít Hranická propast. Ta leží hned na protějším kopci. Už jsme byli hodně unavení a další kopec před námi. Co se dá dělat, než bychom se sem zase dostali, uběhlo by několik let. Proto jsme překonali sami sebe a pokračovali směrem na vrchol, kde potkáš spousty naučných desek o propasti.

propast7

Hranická propast je známá jako nejhlubší zatopenou jeskyní světa s hloubkou minimálně 404 metrů. V roce 2016 byla tato hloubka objevena, ale je prý mnohem hlubší. Suchá část propasti činí 69,5 metrů. Musím uznat, že výhled do propasti byl úchvatný. Gabrielovi se tu také líbilo, možná i proto, že tu dostal svačinku :-D.

propast4

Výletujeme Hradisko4propast1 Výletujeme Hradisko5Výletujeme Hradisko8

Když jsme se už konečně vraceli k autu, zmáhalo nás neskutečné vyčerpání. Opravdu jsme se těšili až budeme zpátky v kempu a odpočineme si. Ono zvládnout tři výlety za den dá docela zabrat a s Gabrielem na zádech dvojnásob. Doporučuji ti se střídat s partnerem jako já s Jirkou :-).

S láskou Andrea Š.

Výletujeme Hradisko, Zbrašovské jeskyně a Hranická propast

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial