Proč je důležité, aby dítě stavělo věže?

Jaký materiál kostek je nejlepší?

Na to je jediná odpověď VŠECHNY, tedy… ČÍM VÍC MATERIÁLU, TÍM LÉPE. Miminko si každý materiál osahá v ručičce, ocucá a prozkoumá zrakem. Vnímá nejen materiál, ale i tvar, velikost, barvu, a překvapivě teplotu materiálu. Takže, proč je důležité, aby dítě stavělo věže? Jednoduše tak získá dovednosti jako je porovnávání, vnímání stejných barev a zjistí, že některé materiály jsou pevné a některé měkké.


Pořídit kostky různých materiálů, tvarů a barev je nejlepší způsob, jak dítě podpořit v jeho vývoji.


Mami, bourám, abych stavěl!

Jakmile dítě začne samo sedět, je správný čas vytáhnout kostky a stavět před ním věže. Nezoufejte, pokud vám ji mávnutím ruky ihned zboří a ke všemu mu to dělá radost. Jen stavějte dál a můžete sami sebe hecovat ve smyslu, jak vysokou věž dokážete postavit, než vám ji dítko zničí . Pro něj je to velice důležitý krok v poznání, a proto by se tato fáze neměla přeskočit.


A co při ničení věže zjišťuje?

  • Zkoumá akci a reakci. (Pokud do něčeho strčím, spadne to.)
  • Pečlivě vnímá zvuk dopadu kostek. Zjistí, že každý materiál vydává jiný rámus.
  • Uvědomí si, že některý materiál se boří hůř a některý lépe.
  • Čím větší věž, tím větší rámus a větší radost.

Proč je důležité, aby dítě stavělo věže 2

Konečně přišla řada na stavění

Kolem dvanácti měsíců si všimnete, jak dítě začíná zkoušet dávat jednu kostku na druhou. Batole to vnímá jako svůj veliký úspěch a vy jste na něj právem hrdé. Jeho motorický vývoj se opět posunul kupředu a za dalších šest měsíců na sebe dokáže postavit až tři kostky. Také se snaží zacvaknout jednu kostku lega do druhé. Naučí se, jak funguje rovnováha a jaké tvary či materiály na sobě drží a jaké naopak ne. I tak se ale nevyhnete starému dobrému bourání. Batoleti zkrátka padající věci a rámus dělá neuvěřitelnou radost.

Ve dvou letech již staví ze šesti a více kostek a to dokonce i z lega. Už tolik nebourá, naopak se začíná starat o to, aby mělo věž co nejvyšší. Když mu nečekaně spadne, může se začít rozčilovat nebo brečet. Tím zjišťujeme, že mu začíná záležet na tom, aby jeho práce nepadla vniveč a to je další krok kupředu.

Proč je důležité, aby dítě stavělo věže

Stavíme věž – aktivity

12 měsíců
  • Předložte batoleti 2 kostky různých materiálu a vyzvěte ho, ať je zkusí dát na sebe. Materiály obměňujte podle chuti.
18 měsíců – 24 měsíců
  • Stavějte více věží vedle sebe různých barev. Budete mít tak červenou, modrou a žlutou věž (= tyto tři základní barvy dokáží děti rozpoznat jako první). Vyzvěte batole, ať vám podává kostky příslušné barvy. Ne, že by je umělo pojmenovat, ale dokáže rozpoznat, které se k sobě hodí, a které ne.
  • To stejné můžete udělat s materiály. Postavte vedle sebe věž plastovou, dřevěnou, pěnovou, látkovou nebo věž z lega podle vašich možností a chuti. Po batoleti chtějte, aby vám podalo správnou kostičku. Ukažte na plastovou a řekněte: „Podej mi, prosím, stejnou kostku.“
24 měsíců
  • Postavte spolu věž od největší kostičky po nejmenší a dbejte na to, aby kostky měly stejnou barvu. Batole se pak může soustředit na rozlišovací schopnosti ohledně rozdílu velikostí. (Například směr Montessori v tomto případě využívá „růžovou věž“.

Proč je důležité, aby dítě stavělo věže?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial