Valašská dědina, stálá expozice a Jurkovičova rozhledna

Podruhé ve Valašském muzeu - Valašská dědina, stálá expozice a Jurkovičova rozhledna

Valašská dědina, stálá expozice

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm nás opravdu nadchlo, proto jsme se druhý den rozhodli pro další návštěvu. Tentokrát jsme si prošli Valašskou dědinu (dolinu) a stálou expozici muzea, nakonec nás zlákala i přilehlá Jurkovičova rozhledna.

Stálá expozice muzea

Když si zakoupíš vstupenku do jakékoliv expozice (Valašská dědina, Mlýnská dolina a Dřevěné městečko), můžeš se automaticky podívat i do stálých expozic muzea. Vstup do výstavních sálů najdeš hned vpravo od pokladen a u vchodu máš přehled výstav, které se právě konají.

Valašská dědina, stálá expozice 1

Výhodou je, že se do všech sálů dostaneš pohodlně i s kočárkem, je tam totiž výtah. My jsme si tu prohlídli výstavu o Valašských krojích a jejich vývoji po staletí. Prohlídka se koná bez průvodce, ale můžeš si tu poslechnout audio nahrávky o jednotlivých stanovištích.

Mne osobně zaujal fakt, že se středem táhly aktivity nejen pro děti, které souvisely s tématem krojů. Například tu byl hmatový koutek, jak se staralo o oblečení nebo poznáš typ krajky? A další takové zajímavé aktivity.

Valašská dědina, stálá expozice 2

Valašská dědina, stálá expozice 3 Valašská dědina, stálá expozice 4

Cestou také potkáš, jak se strojily těhotné ženy nebo novorozeňata, jak se oblékali lidé na svatbu i na pohřeb. Například žena v šestinedělí byla považována za nečistou a nesměla do kostela ani vykonávat domácí práce. Na konci tohoto období se žena zúčastnila církevního obřadu „Úvod“ a tím bylo zároveň dítě přijato do společnosti.

Valašská dědina, stálá expozice 5

Valašská dědina, stálá expozice 6 Valašská dědina, stálá expozice 7

Také jsme navštívili expozici „Výstava hraček“ a „Městský život“. Hračky nás celkem překvapily, protože vypadaly celkem moderně a jistě by si s nimi dnešní děti vyhrály. Co mne překvapilo byla dřevěná židlička i s nočníkem v jednom. Tehdejší lidé opravdu nemarnili časem :-). Při jídle mohlo miminko rovnou vykonávat potřebu.

Valašská dědina, stálá expozice 8 Valašská dědina, stálá expozice 9

Výstava Městský život se nám moc líbila. Měli tu vytvořené celé místnosti a jejich vývoj. Dokonce tu najdeš kavárnu, policejní stanici nebo starou apatyku. Zajímavostí je tam habaděj a mimo jiné tu je vystavená miniatura tehdejší radnice z Rožnova pod Radhoštěm.

Valašská dědina, stálá expozice 10

valasske-muzeum-valasska-dolina-41 valasske-muzeum-valasska-dolina-43

Valašská dědina (dolina) a Jurkovičova rozhledna

Do Valašské dědiny jsme vyrazili s nosítkem, i když s kočárkem by to také šlo, ale nedostaneš se všude a také tu s ním nesmíš do budov, stejně jako v Dřevěném městečku. Zajímavostí je, že si na začátku můžeš vyzvednout několikastrannou tajenku s příběhem a během cesty ji vyplňuješ. My si ji s sebou vzali, ale na třetím stanovišti jsme se ztratili a už dál nenavázali. Nevadí, snaha byla :-).

valasske-muzeum-valasska-dolina-12

Celá dědina je postavená do kopce, takže si i trochu zacvičíš. Stejně jako v Dřevěném městečku máš přístup do budov s dobovým vybavením. Dokonce tu v některých chaloupkách narazíš na vypravěče v tehdejším kroji, který ti povypráví o životě valašských lidí. Můžeš se jich zeptat na cokoliv. V základní škole tu mají učitele, který tě zavede zpět do školních let a vytvoří z tebe žáka. Provede tě tak ukázkovou vyučovací hodinou. 

valasske-muzeum-valasska-dolina-15

valasske-muzeum-valasska-dolina-34 valasske-muzeum-valasska-dolina-10

Co by to bylo za dědinu bez hostince? Narazíš tu celkem na dva. My si v jednom takovém objednali polévku „kyselici“ a tradiční „frgál“. Oboje bylo výborné, hlavně ta kyselice, tu jsem už dlouho neměla. Ani Gabriel neunikl svému obědu. Ten den byl při jídle trochu nevrlý takže to dopadlo, jak to dopadlo. Myslím, že fotka mluví za vše :-).

valasske-muzeum-valasska-dolina-29 valasske-muzeum-valasska-dolina-30

Mimo jiné tu mají kovárnu (můžeš si tu zakoupit kované výrobky), kolařství nebo i větrný mlýn. Ten je zajímavý tím, že se za něj zapřáhla zvířata a ty ho natáčela po větru. Tahle mlynáři neutekl ani den a neztrácel zbytečně výdělek.

Když se dostaneš až na vrchol dědiny, můžeš se odsud snadno dostat na Jurkovičovu rozhlednu. Musíš ale vyjít z areálu, takže si schovej vstupenku až se zase budeš vracet. Je vzdálená asi jen pět minut cesty a rozhodně stojí za to ji navštívit. I tam se nám nosítko hodilo :-).

Z vrcholu rozhledny bylo vidět až do našeho kempu, ale i na kopec Hradisko, kde jsou rozvaliny starého hradu. Alespoň jsme si ujasnili jakým směrem Hradisko je, protože i tam jsme chtěli na výlet.

valasske-muzeum-valasska-dolina-6 valasske-muzeum-valasska-dolina-7

Když se na rozhledně opravdu soustředíš, ucítíš, jak se hýbe ve větru. Trochu se mi z toho motala hlava. Čím jsem starší, tím méně točení a houpání snesu. Upřímně doufám, že neskončím jako ty lidi, kterým se motá hlava už když se jen dívají na někoho, kdo se houpá.

Vrátili jsme se do Valašské dědiny a paní u vstupu už nás poznávala. To díky Gábimu v nosítku, hodně ho obdivovala. No a my pokračovali v prohlídce. Musím říct, že tu bylo nádherně. Jakoby se tu zastavil čas a to mi přinášelo klid do duše.

valasske-muzeum-valasska-dolina-18

valasske-muzeum-valasska-dolina-19

Po chvilce jsme narazili i na domácí zvířata. Měli tu kozu, krocany, krávu, slepice, králíky, ale i oslíka, který se velice rád projevoval. Dokonce tu potkáš všelijaké včelí úly ze špalků dřeva a co mne překvapilo, narazíš tu na políčko rostlin konopí. Doufám, že je tu mají na mastičky :-).

valasske-muzeum-valasska-dolina-36

Valašská dědina, stálá expozice

To už jsme se blížili k východu celí zdolaní po dni plném zážitků a vjemů. Bylo takové vedro, ale nás naštěstí v kempu čekal osvěžující bazén a ta vidina nás utěšovala. Na další den jsme si nachystali výlet na Hradisko, do Zbrašovských aragonitových jeskyní a k Hranické propasti. To už je ale jiný příběh, ale ani ten ti neunikne, pokud si nenecháš ujít další článek u mne na blogu.

S láskou Andrea Š.

Podruhé ve Valašském muzeu – Valašská dědina, stálá expozice a Jurkovičova rozhledna

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial