Pobyt na šestinedělí

Po porodu

Po porodu jsem byla umístěná opět na rizikovém oddělení v Motole. Bohužel v té době měly dvě porodnice stop stav a v jedné se malovalo. Všechny rodičky si to tedy mířily do fakultní nemocnice Motol. Kvůli tomu se můj pobyt na šestinedělí odsunul do neznáma.

Pobyt na šestinedělí1

Pro mne jako pro prvorodičku to bylo šokující. Čekala jsem, že budu s Gábim hned od začátku a budeme se učit technice kojení. Ta první noc bez něj byla nesnesitelná. Měla jsem sice po porodu celou noc zimnici, protože jsem při operaci (při které mi museli vyoperovat placentu) přišla o dost krve, ale i tak jsem se těšila na první noc s ním.

Pobyt na šestinedělí 3

Přesun na šestinedělí

Nakonec se mi povedlo usnout a hned ráno jsem za ním vyrazila na šestinedělí. Nahlásila jsem se u sestry a Gábi už mě čekal v nejzadnější místnosti, která byla plná miminek bez maminek. Strávili jsme spolu asi 10 minut, protože pak už byla snídaně a já se musela vrátit zpátky. Při mé návštěvě byl i pokus o nasátí, ale byl tak unavený, že k ničemu nedošlo.

Do oběda se to vleklo jak věčnost a já se mohla za Gábim vypravit až odpoledne. To už za mnou ale mířila sestra s radostnou zprávou. „Uvolnila se postel, takže se můžete sbalit a přesunout na Šestinedělí.“ Úžasné, konečně si budu moci začít užívat mateřství :-). Zabalila jsem se rychlostí blesku a sestra mi pomohla s věcmi na můj nový pokoj.

Pobyt na šestinedělí 4

Na pokoji

Pokoje na šestinedělí byly dvojlůžkové. Byly standardně vybaveny polohovacími postelemi, postýlkami pro miminko, nočními lampičkami na kojení (ty v noci svítily nonstop), stolem s dvěma židlemi a přebalovacím pultem s jednorázovými plenkami, oblečky, olejíčkem po koupeli a testrem Sudokrému na zadeček. Oproti rizikovému oddělení tu ale chyběla lednička, televize a poporodních vložek tu bylo pro každou jen jedno balení. Pro maminky tu je k dispozici neomezený počet nemocničních košil různých velikostí přímo na pokoji.

Co jsem si vybalila, už si mě sestra volala do zadního pokoje za Gábim. Okamžitě jsem ho poznala, byl ještě roztomilejší než včera při porodu. Sestřička mi ukázala jak ho mám umýt a přebalit. Vybavila mě několika papíry se základními pokyny jak se postarat o miminko. Ještě mi sdělila pár informací o pravidlech na oddělení a poslala mě i s Gábim na pokoj.

Bydleli jsme na dvojce ještě s jednou maminkou a holčičkou, ale tu už druhý den propouštěli domů. Na pokoj mi přidělili maminku, která se mnou ležela na šestinedělí. To bylo super, protože jsme se už znali a konverzace se vedla snadno. Byla to hezká náhoda, o to větší, když jsme zjistili jména našich dětí. Ona měla holčičku Gabrielu (4,5 kilo) a já kluka Gabriela (2,8 kilo) :-).

sestinedeli3

První vyměšování

Od sestřiček jsme dostali tabulku, do které jsme po dvou až třech hodinách zapisovali různé parametry miminka i v noci. Jestli se vyčůralo, vykakalo a kolik váží před a po kojení. Nejdůležitější je první moč a první hovínko. Proto se do plínky vkládá i perlan, jinak nemáš šanci čůrání odhalit. První hovínko je naopak vidět skvěle. Je celé černé a říká se mu Smolka. Čím déle ho v sobě miminko drží, tím větší je pravděpodobnost, že se u něj objeví kojenecká žloutenka.

Problémy s kojením

Po dvou dnech zapisování jsem měla při vážení před a po kojení rozdíl nula. Bylo jasné, že se Gábi nerozkojil. Miminko se musí nasát co nejdříve po porodu, jinak nastává riziko, že budeš mít problém s kojením. To potkalo mě, nasál se až druhý den večer a sál tak maličko, že se mléko nemělo jak vytvořit (čím víc miminko saje, tím víc se vytváří mateřského mléka).

Sestry na mě neměly moc času a příjemné taky dvakrát nebyly. Nakonec to zašlo tak daleko, že mi prsa ztvrdly, protože Gába prostě nic nesál a málem jsem tak dostala zánět prsní žlázy. Na šestinedělí byly dvě kategorie sester, jedny pro miminka a jedny pro nás maminky. Rozhodla jsem se tedy zajít za sestrou maminek. Ta mi po prohmatání prsou okamžitě zapůjčila odsávačku a klobouček na bradavku na kojení. 

sestinedeli4

V pokoji jsem si odsála asi 40 ml mléka a nechala jsem si ho uložit na potom pro Gábiho. Při kojení jsme vyzkoušeli všelijaké pozice, klobouček, kojila jsem i hodinu, ale nic nepomohlo. Největší rozdíl váhy před a po kojení byl 15 ml, ale většinou to bylo 5 ml. Sestřičky mi moc neporadily, neměly čas, a tak mě donutili Gábiho přikrmovat Bebou přes stříkačku. Někdy se mi povedlo něco odsát, takže jsem střídala mateřské mléko a Bebu a vše Gábi dostával stříkačkou. S kojením jsem to ale nevzdala a musím říct, že mé bradavky to dost odnesly. Byla to taková urputná bolest. Rozhodně bych to nikomu nepřála.

Návštěvy

Manžel za mnou a Gábim byl jen jednou a to na 5 minut, musel být v práci. Volno mu začalo až po tom, co jsme se vrátili s Gábou domů. Každopádně za mnou byly mé kamarádky a jedna mi poradila i s kojením. Byl to asi třetí den pobytu a je pravda, že se to trochu zlepšilo. Gába si pak ode mne odsál někdy i 20 ml, ale to měl být už dávno na 50-60 ml za jedno kojení.

Novorozenecká žloutenka

To ale nebyl náš jediný problém. Gábimu zjistili novorozeneckou žloutenku. Ptala jsem se, co to pro nás znamená. Kdyby se dostal přes určitou hodnotu, musel by jít na fototerapii a nám by se prodloužil pobyt v nemocnici. Což jsem nechtěla… Celý pobyt na šestinedělí byl pro mne velice stresující a hodně jsem se tam nabrečela. Ať už šlo o přístup sester, které měly na starosti miminka (sestry,které se staraly o nás maminky byly hodné), anebo o kojení či Gábiho žloutenku.

Pobyt na šestinedělí 2

Pojedeme domů?

Já se naštěstí hojila skvěle, také jsem nebyla natržená a porod až na tu uchycenou placentu probíhal dobře. U mě tedy problém s propuštěním domů nebyl. Čtvrtý den, kdy se standardně propouští domů mi doktorka při vizitě řekla, že Gábi konečně trochu přibral. Tak ještě udělat krevní test na žloutenku a pokud by se hodnoty rapidně nezhoršily, mohli bychom domů. Upřímně, já se za to propuštění modlila. Myslím, že na šestinedělí bych neměla šanci se rozkojit už jen kvůli tomu stresu, kterým jsem tam oplývala. 

Nervozita mě obcházela do poslední chvíle, ale nakonec vše dobře dopadlo. Výsledky vyšly celkem obstojně. Mohli jsme tedy domů. To byla po narození Gábiho nejlepší zpráva mého života. Sestřičky mi předaly výstupní zprávu pro mou gynekoložku a o Gábim pro pediatričku. Nezapomněli mě poučit o mém špatném kojení. Prý se nemám šanci po takové době po porodu rozkojit a musím si koupit Bebu, aby Gába hezky přibíral. Narodil se s 2,8 kilogramy a z porodnice jsme odcházeli s 2,6 kilogramy.

Pobyt na šestinedělí

Příště rodím v jiné porodnici

Pobyt na šestinedělí pro mě byl hrozně vyčerpávající a byla jsem ráda, že je to za mnou. Vše jsem si zabalila a přišlo mi, že toho mám snad víc než když jsem přišla do nemocnice. Jirka už byl na cestě a já se těšila na příjemné domácí prostředí. Každopádně nemocniční prostředí nechci ještě dlouho vidět. Jak mi na rizikovém oddělení bylo hezky, tak na šestinedělí to byl pro mne horor. I když ten spěch sester mohlo být způsobené přehlcením nemocnice, stejně jsem přesvědčená u druhého dítěte zkusit jinou porodnici.

S láskou Andrea Š.

Pobyt na šestinedělí

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial