Návštěva Valašského přírodního muzea – Dřevěné městečko a Mlýnská dolina

drevene-mestecko-mlynska-dolina

Letos jsme se vydali po sedmi letech na pořádnou dovolenou a rovnou nás bylo o jednoho víc. I kvůli Gábimu padl nápad dovolené v České Republice. Necestuješ nikam daleko a kdyby se něco stalo, můžeš se kdykoli vrátit domů.

My si pro náš pobyt vybrali kemp „Camping Rožnov“ v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsme si zařídili chatičku s ledničkou. O kempu se ale rozepíši jindy. Dnes bych ti chtěla povyprávět o naší návštěvě Valašského muzea v přírodě, konkrétně o Dřevěném městečku a Mlýnské dolině. Tam jsme totiž vyrazili hned první den.

Nejvýhodněji vychází rodinné vstupné (2 dospělí plus 4 děti od 6-15 let), které u těchto dvou expozic činí za každou 160,-, celkem tedy 320,-. Doporučuji pro stoprocentní zážitek vyrazit na prohlídku s nosítkem nebo šátkem. Do obytných baráčků se nesmí s kočárkem. My jsme ho s sebou měli, a tak vždy jeden z nás zůstal venku na střídačce.

Nejdříve jsme se rozhodli navštívit dřevěné městečko, jelikož to pro mne bylo asi největší lákadlo. Dozvíš se tady, jak žili lidé na malém městě v období od poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. Zároveň patří mezi nejstarší areál Valašského muzea. Otevřel se v roce 1925 a postupně byl doplňován o další zajímavé stavby. Nyní tu najdeš například Rožnovskou radnici, Kostel sv. Anny z Větřkovic, Billův měšťanský dům, Hostinec u Vašků a další zajímavé dobové stavby. Můžeš si to tu projít s průvodcem nebo i bez něj.

drevene-mestecko-mlynska-dolina-11

My si vše prohlédli sami. Ve všech budovách se nám postupně odkrýval způsob života dřívějších obyvatelů. Zajímavostí jsou malé postele, kde je vidět o kolik byli dříve lidé menší, nebo nízké vstupní dveře, díky kterým z domu neutíkalo teplo.

 

drevene-mestecko-mlynska-dolina-18 drevene-mestecko-mlynska-dolina-17

My svou prohlídku začali na dřevěné houpací sedačce a dětském hřišti, které nás na první pohled upoutalo. Děti si tu mohou vyzkoušet „dojení“ kozy, projet se na ovečce nebo se zhoupnout na zmiňované houpací sedačce.

drevene-mestecko-mlynska-dolina-3 drevene-mestecko-mlynska-dolina-4

Tam se vyřádí do sytosti, no a pak už se můžeš přesunout do stodoly. Najdeš tu stálou expozici o tom, jak se dříve stavělo. Ať už jde o nákresy, došky, nebo zateplování chalupy nebo jaké se k tomu používaly nástroje.

drevene-mestecko-mlynska-dolina-6 drevene-mestecko-mlynska-dolina-7

Pokud by ti pak vyhládlo, nezoufej, je tu habaděj restaurací a občerstvení s dobovými specialitami. My tu ochutnali tradiční Frgály (nebo-li pokažený koláč). Hned vedle hospůdky jsme nakoukli do staré pošty s kramářstvím. Před ním jsem na verandě nakojila Gabriela 🙂 a to už nás lákaly další domy.

Jedním z nich byl středobod náměstíčka Kostel sv. Anny z Větřkovic, který byl uvnitř v rekonstrukci. I tak byla trochu vidět vnitřní dobová výzdoba modré barvy. Lemoval ho hřbitov, kde nás zaujal hrob Emila Zátopka a fakt, že tu jsou pohřbení lide z celkem současné doby. 

Hned vedle kostela je další městský domek i s terasou. Tady asi bydleli bohatší lidé, jelikož vybavení bylo honosnější. V každém obytném domě nesměly chybět zbožné obrázky a kříž. Lidé tenkrát byli hodně věřící a církev ctili.

Celkem nám trvalo asi hodinu a půl než jsme celé Dřevěné městečko prošli. Pokud by sis chtěla odsud odnést suvenýr, máš příležitost si ho zakoupit skoro na každém rohu :-). No čas byl příznivý, a proto jsme se rozhodli ještě pro Mlýnskou dolinu. Tato expozice se prochází s průvodcem po skupinkách. Naštěstí tady kočárek nevadil.

drevene-mestecko-mlynska-dolina-10

Mlýnská dolina patří mezi nejmladší expozice Valašského muzea a jeho prohlídka začíná ve vozovně. Zde byly vystaveny všelijaké staré vozy, ať už hasičské nebo pohřební vozy tzv. Furgony. A já se s jedním takovým pohřebním vozem vyfotila.

Specialita Mlýnské doliny je fakt, že tu všechny mlýny fungují a postupně ti je ukázána jejich funkce. Mají tu mlýny, které pohání stroje v kovárně, na praní prádla nebo na mletí mouky. Ale pozor, potkáš tu i vodníky :-).

Dozvěděli jsme se, že kovárna byla také označována za „drbárnu“. Proč? Protože byla umístěna na kraji vesnice a pocestní se v ní stavovali opravit všelijaké nástroje či podkovy. Při té příležitosti se tu vypovídali ze všeho, co cestou potkali. No a druhý den tu naběhly ženské z vesnice a kováře vyzpovídaly. Něco zapomněly, něco domyslely a drby byly na světě.

Prohlídka nám zabrala asi hodinu času a musím přiznat, že se mi tu líbilo víc než v Dřevěném městečku. Možná to bylo tím průvodcem nebo komplikací, že jsme v městečku nemohli s kočárkem do budov. Každopádně stojí za to navštívit obě expozice a pokud budeš mít štěstí, tak v dřevěném městečku potkáš folklorní festival. Celkem často se tu konají a ty ti ještě více přiblíží  život tehdejších měšťanů.

drevene-mestecko-mlynska-dolina-5

My jsme po obou prohlídkách byli celkem znaveni, ale zároveň jsme si vše užili. Druhý den nás čekala Valašská dolina, Jurkovičova rozhledna a stálá expozice muzea. Máš se na co těšit, protože v dalším článku se rozepíšu o návštěvě těchto tří expozic :-).

S láskou Andrea Š.

Návštěva Valašského přírodního muzea – Dřevěné městečko a Mlýnská dolina

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial