Myslete také na sebe

Myslete také na sebe

Role matky a partnerky

Teprve žena na rodičovské dovolené pochopí, jak je čas pro ni důležitý a to hlavně proto, že o všechen přišla. A proto myslete také na sebe. Možná si říkáte, jak to přeháním, ale pokud se zamyslíte, pochopíte o čem tu mluvím.

Po narození dítěte se totiž žena pasuje do role matky a partnerky. Stará se o dítě ve dne v noci, kdy se jí prohlubuje spánkový deficit. Snaží se doma uklízet, i když to tak možná ani nevypadá. Chce potěšit manžela ať už něžnostmi nebo jen teplou večeří či obědem. V tom celém shonu ale zapomíná na toho nejdůležitějšího člověka a to je ONA. Ženy myslete také na sebe!

Jak to mají primitivní kmeny?

Z dlouhodobého hlediska tohle může přežít jen žena a je to právě kvůli mateřským pudům. Žena by za své dítě obětovala i život. Je ale dobře, když za první tři roky života nemá ani špetku času pro sebe? Nemyslím si.

Když se podíváme na primitivní kmeny žijící v Africe nebo v Amazonii, zjistíme, že jsi jsou ve výchově dětí velice podobní. O dítě ve vesnici se stará celá vesnice. Matka má tak čas i na jiné věci a není tak podrážděná jako ženy ve vyspělých zemích. U nás je představa, že by se o dítě staralo celé město nereálná, ale tento příklad nám spíš měl osvětlit skutečnost, jak to probíhalo i u nás v minulosti.

Myslete také na sebe

Jak je to dnes?

V dnešní době, kdy jsou i babičky emancipované a chtějí stihnout hodně věcí a možná také ještě chodí do práce je složité, aby nám dobrovolně pohlídaly naše děti. I když ony sami měly „hlídačky“ hned za zády. Tenkrát se chodilo brzo do důchodu a v podstatě babička nastoupila k miminku od útlého věku. Musíme je však pochopit, protože i my v jejich věku budeme chtít zažít ještě spoustu věcí. My také žijeme v emancipované době.

Jaký má na nás nedostatek času pro sebe vliv?

 • Můžete to dlouho přehlížet, ale pocit větší únavy, i když se zrovna dobře vyspíte, se nevyhnete.
 • Podrážděnost jde ruku v ruce při neuspokojení našich potřeb.
 • Kdo sebe přehlíží velmi dlouho, zahrává si s depresemi.
 • Hádky s partnerem gradují.
 • Jednoduše vyletíte na děti, a pak vás to mrzí.
 • Připadáte si odstrčená od života venku. Můžete se cítit jako v kleci.
 • Ztrácíte kontakt s kamarády.

Abyste se mohly stát nejlepší mámou a partnerkou na světě, potřebujete uspokojit své potřeby, protože jedině tak dokážete doma uvažovat s čistou hlavou.

Kde vzít na to vše čas?

Pokud vaše babičky nemůžou pohlídat, aby vám ulevily, hledejte jinde. Zkuste se domluvit s partnerem, aby vzal miminko jednou týdně, třeba o víkendu, na hodinovou procházku. Batole, které se už nekojí pak může hlídat jedno víkendové odpoledne a vy vyražte ven s kamarádkou anebo klidně i sama. Přihlašte se do svého oblíbeného kroužku. Pokud chcete spát, spěte.

Manžel hlídat nechce.

Nevyšlo to ani u manžela? Možná se bojí zůstat sám s tak křehkým stvořením, nebo prostě jen chce mít čas pro sebe. Na obou případech je potřeba zapracovat. Myslete také na sebe a zkuste si s ním o tom promluvit. Měl by pochopit, že žena pracuje 24 hodin sedm dní v týdnu a odpočinek je pro ni nutností. V horším případě tatínek v rodině není.

myslete také na sebe 7

Ochotný sourozenec

Někdy se sourozenec sám na hlídání nabídne a někdy ho to ani nenapadne, ale zeptali jste se vy sami? Nezavrhujte tuto možnost hned, jak vás napadla. Možná vás jeho vstřícnost překvapí.

Kamarádská výpomoc

Najděte si kamarádku s podobně starým dítětem a o hlídání se střídejte. Ano, v jednu chvíli budete mít děti dvě, ale čím jsou starší, tím více si spolu vyhrají sami a vy na ně jen dohlížíte. Když pak přijde řada na vás, můžete si užít volného času dostatek.

Chůva nebo adoptovaná babička

Pokud máte dostatek peněz není problém si najmout chůvu a v dnešní době se na trhu objevují také takzvané adoptované babičky, které mohou suplovat jejich vlastní.

Využijte spánek dítěte a nepřehánějte to s úklidem.

Malé dítě spí celkem často, a tak místo uklízení a vaření se jeden spánek ze dne věnujte sobě a svým potřebám. U batolete je to pak horší. V lepším případě spí dvakrát denně, ale po tom roce ho druhý spánek pomalu opouští. V tom případě jeden den můžete věnovat úklidu nebo vaření a druhý den se věnujte sobě. Já to také takhle střídám a alespoň jednou týdně spím se synem, abych dohnala spánkový deficit :-).

Manžel pak vtipkuje, když přijde po práci domů: „Áá, dneska jsi pracovala, že?“. Je to poznat, protože ten den nestíhám vyndat myčku a ani základní úklid. Druhý den přijde a je vše naleštěné jak ve výkladní skříni.

Co nám může čas pro sebe dát?

 • Dá nám pocit svobody, kterou každý lidský tvor nutně potřebuje.
 • Získáme pocit sebedůvěry.
 • Doma budeme klidné, protože z nás opadne stres.
 • Budeme šťastnější a spokojenější.
 • Zlepší se nám vztah s partnerem a dětmi.
 • I když třeba málo spíme, budeme se cítit energičtější.
 • Dostaneme do života takovou tu rodinnou pohodu.
 • Máme čas přemýšlet nad budoucností a třeba se před námi objeví možnosti budoucí práce, o které jsme ani nesnili.

Je toho mnohem více a každá si na svou vlastní výhodu přijde sama. Jen je potřeba to vyzkoušet. Přemoci takové to přesvědčení, že si čas pro sebe nemůžu dovolit, protože a protože. K tomu bych vám je řekla: „Myslete také na sebe.“

myslete také na sebe

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial