Jak udržet hračky uklizené.

Jak udržet hračky uklizené

Uklizené hračky těší naši mysl

Znáte to, snažíte se pro své dítě udělat cokoliv a nákup jeho oblíbených hraček k tomu patří. Některé rozvíjejí motoriku, některé smysly a některé má jen tak pro zábavu. Všechny mají ale něco společného. Dohromady umějí udělat veliký nepořádek. Jak udržet hračky uklizené je mé věčné téma a věřím, že i vy s tím doma bojujete.

Nejhorší noční můra rodiče je, když nedejbože zašlápnou malý kousek lega, nebo zakopnou o nějakou větší hračku a skončí na zemi. Že se vám to nestalo? To máte velké štěstí. Já takhle párkrát bolestí zaúpěla.

Tenkrát jsem se rozhlédla po pokoji a byla z toho nepořádku pěkně unavená. Několikadenní uklízení do poliček a krabic mě vyčerpávalo a syn pak jednoduše přišel, radostně se rozmáchl ručičkami a rozházel hračky znovu po celém pokoji.

Jak udržet hračky uklizené

Dost, Je čas na změnu!

Začala jsem vymýšlet způsoby uložení hraček tak, aby syna co nejméně bavilo jejich rozhazovaní. Potřebovala jsem, aby ho hračka zaujala a on si s ní hrál.

Tenkrát jsem nastudovala spoustu knih a v každé mě zaujala nějaká maličkost. Zkoušela jsem všechno možné a nakonec našla řešení na na můj problém. Jásala jsem a ráda bych se o to s vámi podělila. Věřím, že i u vás to bude fungovat.

Jak to funguje?

  • Zaujmout dítě není věda

První takovou zásadou je, aby dítě hračky zaujaly natolik, že si s nimi bude hrát delší dobu. V tu chvíli mu nevznikne potřeba je rozhazovat. Docílit toho můžeme jednoduše. Nechte dítěti v dosahu jen pár hraček a to podle věku (3-15 kusů). Každý týden je vyměňte za jinou sadu. Můžete je dávat do skupin podle tématu. V jedné dítě najde třeba hudební nástroje, zvukové knížky,…, v druhé zase zvířátka, knížky o nich,… atd. Než dítěti hračky zevšední, dostanou se mu pod ruce nové. Samozřejmě po měsíci se třeba hračky už opakují, ale dítěti se mezitím zájem o ně obnoví.

  • Nenechávejte prostor pro nepořádek

Máte hračky uložené v krabicích, vacích nebo naházené v šuplíku? První, co dítě udělá je, že vezme krabici a vysype ji na zem. Možná se v hračkách i vyválí a poháže je všude možně. Mluvíme tu samozřejmě o batoleti. Pro starší děti jsou tyhle možnosti uskladnění skvělými pomocníky. 

Velké boxy nahraďte malými košíčky, kam můžete ukládat menší hračky, ale více jak pět v jednom košíčku nedoporučuji. Je to úžasné například pro uskladnění zvířátek nebo pár kostek lega dupla. Větší hračky nechte na poličce samostatně.

  • Ze stavebnic pro začátek stačí pár kousků

Dlouhý příběh rozházených kostek nebo lega po bytě je u konce. Do košíčku odeberte pro batole jen pár kousků tak, aby mělo možnost z nich postavit věž nebo jiný malý výtvor.  

  • Jak poznat, kolik hraček dítě potřebuje?

Poznáte to podle jeho zaujetí. Pokud bude odbíhat od jedné hračky ke druhé a brzy u každé z nich jeho zájem opadne, snižte počet hraček.

  • Když budu vše dodržovat, vyhnu se tak bordelu?

Úplně ne, ale vzniká většinou minimální nepořádek, který je uklizený do pár minut. Stačí to porovnat s minulostí. Jak velký nepořádek uděláte s čtyřiceti hračkami a celými sady kostek a jaký s patnácti a pár kostiček? Myslím, že odpověď je jasná :-). 

Jak udržet hračky uklizené


Jako hračka se počítá jakákoliv naučná pomůcka, hračka na hraní, ale i knížka.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial