Chovat nebo nechovat. Výsledky studie mluví jasně.

chovat-nebo-nechovat

Studie „Longitudinal Study Early Childhood“ je celosvětově reprezentativní studie, která do svého programu zahrnula 14000 dětí v roce 2001. Prozkoumali také více než 100 studií.

Zabývala se otázkou zda dítě máme v útlém věku chovat a uklidňovat ho nebo ho nechávat vyplakat. Výsledky jsou více než znepokojující, když si vezmeme, jak jsme byli my i naše předchozí generace vychovávaní.

chovat-nebo-nechovat-vysledky-studie-mluvi-jasne-2

Společnost Sutton Trust se vyjádřila, že děti mladší tří let, které nemají silné vazby se svými rodiči, mají předpoklad k budoucí agresi, vzdorovitosti a hyperaktivitě. 

Tyto vazby vznikají již v útlém věku. Když miminko pláče je důležité jej uklidnit, pochovat. Vnímat jeho potřeby by mělo být pro rodiče samozřejmostí. „Když rodiče reagují na potřeby svých dětí, děti se naučí ovládat své pocity a chování.“ říká Sophie Moullinová, výzkumnice a profesorka na katedře sociologie z Princeton University. „Uznání potřeb miminka poskytuje dětem základnu, o kterou se mohou opřít.“

chovat-nebo-nechovat-vysledky-studie-mluvi-jasne-1

 

40% dětí nemá utvořené vazby s rodiči

Výzkumníci zjistili, že ze 14000 dětí 40% nemá utvořené silné vazby se svými rodiči, které jsou rozhodující pro jejich úspěch v životě. Tyto děti před nástupem na základní školu mají jednodušší mluvu a jsou nesoustředěné. Mají sklon k agresi a hyperaktivitě. To je pronásleduje až do rané dospělosti, kde není jisté, jestli dokončí střední nebo vysokou školu. 

25% z těchto dětí se při problému vyhýbají rodičům, protože vnitřně cítí jejich nezájem a 15% z nich při problému rodičům odmlouvají, protože z nich cítí úzkost.

chovat-nebo-nechovat-vysledky-studie-mluvi-jasne-0

60% dětí utvořené vazby s rodiči má

Ze 14000 dětí je 60% slušný výsledek. Rodiče těchto dětí miminka v raném věku utěšovali a naslouchali jejich potřebám. Takové pouto podporuje emoční a společenský vývoj dětí, což posiluje i jejich kognitivní vývoj, říkají výzkumníci.

Tyto děti snadněji v dospělosti odolávají chudobě, nestabilitě a stresu. Mají také větší předpoklad, že dokončí střední nebo vysokoškolské vzdělání.

Tato studie jasně ukazuje, jak je důležité již v útlém věku budovat s miminkem pevné vazby, protože ho to ovlivní na celý jeho život. O to víc jsem ráda, že jsem se rozhodla jít cestou jako rodiče zmíněných 60% dětí.

S láskou Andrea Š.

Chovat nebo nechovat. Výsledky studie mluví jasně.

 

 

Líbil se ti článek? Poděl se o něj s přáteli.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial