Cesta za Radegastem

Cesta-za-Radegastem

A je to tu, čeká nás poslední výlet a to cesta za Radegastem. Tedy za jeho sochou a ráda bych se o to s tebou podělila.

S Gábim se túry uskutečňují sice s obtížemi, ale to nás neodradilo. Hezky si ho jeden dal na záda a druhý nesl batoh. Tak jsme se střídali celý výlet. Ale abych se vrátila na začátek…

Cesta za Radegastem

Nechtělo se nám do Pusteven ťapkat několik kilometrů do kopce, takže jsme se rozhodli pro lanovku Ráztoka. Ta startuje v Trojanovicích. Z Rožnova tam jede přímý autobus, ale my jeli autem. Přeci jen to je pohodlnější.

Od parkoviště to je na lanovku ještě kus cesty. Za oba jsme zaplatili 320,-, což je příjemná cena. Kdybys chtěla lanovkou i dolů, připlatíš si jen 40,- za oba. Dokonce ti nahoru vyvezou kočárek. Pokud máš starší děti, můžeš se zpět dolů dopravit na koloběžce, která tu je běžně k zapůjčení.

Cesta za Radegastem2

Cesta nahoru byla celkem dlouhá, ale měli jsme hezky a nefoukal vítr, takže jsme se mohli v klidu kochat výhledem.

Cesta za Radegastem3

Gabriela jsem na lanovce měla v nosítku na břiše a celou cestu prospal. Asi lépe pro mne, rozhodně to byla lepší varianta než aby se vztekal :-).

Cesta za Radegastem4

Nahoře jsme měli tři plány. Prohlídku dřevěné stezky, návštěvu sochy Radegast a někde se naobědvat. Vše jsme s hezkým čase stihli.

Na dřevěné stezce potkáš dřevěné sochy typických zvířat, které tu v okolí žijí. U každého stanoviště je napsaný jeden úkol, aby si člověk mohl představit, jaké má zvíře vlastnosti.

Cesta za Radegastem5Stezka je určená především dětem a její absolvování trvá asi hodinku. Táhne se do kruhu kolem lanovky a opravdu ji nedoporučuji projíždět s kočárkem.Cesta za Radegastem7I my jsme měli občas problém a to jsme šli po dvou. Já dokonce jednou spadla 😀 a mohl za to strmý kopec a rosa. Naštěstí měl Gábu na zádech Jirka.Cesta za Radegastem8Dřevěná stezka končí na Pustevnách, stejně jako začíná. V klidu se nakojil Gabriel a pokračovali jsme v cestě za Radegastem.Cesta za Radegastem9Příroda tu je nádherná a celou cestu máš úžasný výhled. K Radegastu to je asi dva kilometry, takže se můžeš velice dlouho kochat.radegast17Všude kolem potkáš pomníčky z kamínků. Můžeš svůj kámen přihodit navrch a o něco požádat Radegasta. Třeba ti to splní. Jestli to nevíš, Radegast je původně pohanský bůh.radegast19Nezapomeň také navštívit přírodní terasy. Výhled z nich je nezapomenutelný a fotky také.radegast21Také tu potkáš spousty naučných cedulí. Věděla jsi například, že tu nahoře je prostorná cesta jen díky ovcím? To protože se museli někde pást a lidé tu vykáceli stromy. Kvůli turistům by je nekáceli, nebo ano? 🙂 To už se nedozvíme. Ale neboj se, zdejší ovce se chovali jen na sýr a mléko. Valašky totiž nejsou vhodné na maso. No měly to ovečky štěstí.radegast27Další zajímavostí je fakt, že zdejší jeskyně nemají žádné krápníky. Horniny tu jsou tak kluzké, že se na nich žádný neudrží.radegast22Tak už jsme u Radegasta. Hemží se to tu lidmi a opravdu se ti nepodaří vyfotit se se sochou bez nezvaných hostů.

radegast24 radegast23

Mají tu takové malé občerstvení a malé posezení. Já si dala vídeňskou kávu, abychom si mohli sednout a nakrmit Gábiho. K obědu měl dýni s mrkvičkou a vypadalo to, že mu chutná.

radegast25

Odpočinku bylo dost, rozhodli jsme se pokračovat dál v cestě k restauraci a kostelíku Cyrila a Metoděje. Byly to další dva kilometry cesty.

radegast28

Bohužel cesta vedla na přímém slunci a my schytali snad to největší vedro. Když jsem v dálce zahlédla restauraci, zachvátila mne neskutečná radost. Jirka měl ale jiný plán. Že prý ještě dojdeme k Cyrilovi a Metodějovi, a pak se vrátíme na oběd.

radegast30

Já se rozhodla počkat u restaurace. Chtěla bych si projít chodník, na který můžeš jen bosou nohou.

radegast32Je to úžasná masáž chodidel a super na narovnání zad. Pro děti zase na seznámení s materiály. No a Jirka, ten se vydal s Gábim ke kostelíku.radegast34Po nějaké době jsme se opět shledali a mířili si to do restaurace. Gabriel byl moc hodný a dostal svůj „trůn“. Jirka si dal svíčkovou a já si objednala místní specialitu bramborovou placku se syrovým zelím a brynzou. Byla celkem dobrá, ale znovu bych si ji nedala. Až tak mne zas neuchvátila, halušky by byly lepší.radegast38S plným žaludkem pokračujeme dál. Cestou sem jsme potkali odbočku, která vede směrem dolů k lanovce. Ano, dolů půjdeme po svých.radegast41Gabriel opět celou cestu dolů prospal :-D. Asi jsem s ním v nosítku tak házela, že ho to uspalo. No házela jsem s ním, protože tu byla celkem strmá cesta. Až z toho člověka bolely klouby a to i v mém věku.radegast44Nezdálo se to, ale zas takový kousek to nebyl. Každopádně za tu nádhernou přírodu to stálo.radegast45Čtyři kilometry uběhly jako voda a byli jsme dole u auta. Nohy mne tolik nebolely jako spíš hlava z vedra a to člověk pil pravidelně.radegast48Příště na túru po horách musíme zvolit menší vedra. I tak to byl nádherný výlet a všem ho doporučuji. Nejen, že se hezky projdeš, ale také se dozvíš spousty zajímavých informací.Cesta za Radegastem 1

S láskou Andrea Š.

Cesta za Radegastem

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial