Atopický ekzém po HEXAVAKCÍNĚ

atopicky-ekzem-po-hexavacine6

Co je Hexavakcína?

Hexavakcína bojuje proti šesti nemocem (záškrt, dávivý kašel, onemocnění způsobené bakterií hemophillus influenzae, dětská obrna a žloutenka typu B). Může se aplikovat dvěma způsoby 3+1 nebo 2+1. Pokud bys chtěla variantu 2+1, musíš se domluvit s pediatrem. Není totiž běžná. Je prý ale šetrnější. První dávka se podává od devátého týdne a další s minimálním odstupem čtyř týdnů. 

 • 9. týden věku – 1. dávka
 • 17. týden věku – 2. dávka
 • 11. – 13. měsíc věku – 3. dávka

V minulosti se miminka očkovala proti nemocem postupně a dnes není problém očkovat rovnou proti šesti najednou. Těžko říct, jestli tu jde o peníze, ale každopádně to pro dětský organismus musí být veliký nápor. Proto je nutné před očkováním Hexavakcínou, aby bylo dítě zcela zdravé. Pokud tomu tak není, musí se odložit.

atopicky-ekzem-po-hexavacine4

Mnoho rodičů proti tomuto očkování bojuje, může jim dokonce hrozit pokuta. Každopádně každý má nárok očkování odložit. Mám kamarádku a její více jak roční syn ještě na očkování nebyl. Zrovna u Hexavakcíny však existuje horní hranice 1,5 roku a do této doby se musí stihnout všechny dávky.

Protože Hexavakcína bojuje proti šesti nemocem, obsahuje mnoho látek, které mají samozřejmě spousty vedlejších účinků. Patří mezi ně například nespavost, horečka, zarudnutí či napuchnutí vpichu, průjmy, zduření uzlin, atopický ekzém, atp..

atopicky-ekzem-po-hexavacine3

Gába a Hexavakcína

Jako matka jsem se již před porodem rozhodla, že povinné očkování Gábimu nechám očkovat podle předepsaného harmonogramu. Nepovinné jsem však okamžitě zavrhla. Pediatrička po mně chtěla akorát podepsat převzetí odpovědnosti. Potřebuje se před úřady chránit a já jí chápu.

Na první očkování jsem Gábiho psychicky připravila pohádkou o včeličce a myslím, že tomu i porozuměl. Při vpichu skoro ani nebrečel a za chvíli se zase smál jako by nic. Vše probíhalo v pořádku a na očkování dorazil úplně zdravý.

atopicky-ekzem-po-hexavacine5

Hned druhý den po první dávce očkování Hexavakcínou se u Gábiho objevilo pár pupínků kolem pupíku. Večer už se rozšířily po celém břiše a za dva dny je měl po celém těle kromě hlavy. 

Volala jsem pediatričce, předepsala mi jednu mastičku. Bohužel se Gábimu ekzém nelepšil, naopak se to zhoršovalo. Nakonec jsem se spojila s doktorkou, která se o ekzém zajímá několik desítek let. Není však hrazená pojišťovnou a její konzultace mě stála 1200,- za měsíc. Já toho ale nelituji, byly to dobře investované peníze.

atopicky-ekzem-po-hexavacine2

Nasadila mi krutou dietu a mastičky pro Gábiho. Ráno jsme ho mazali Calciovou mastí a večer AD Calcis. Já prvních 14 dní mohla jíst jen krůtí, králičí nebo jehněčí maso; brokolici; rýži;olivový olej a Vápník 1000mg. Každé tři dny jsme pak přidávali jednu potravinu a pozorovali projevy na kůži.

Samozřejmě jsem mohla přestat kojit a Gábimu nasadit hypoalergenní sunar. Pak bych žádnou dietu nemusela dodržovat. Kojení je pro mě ale priorita číslo jedna, takže mi nic jiného nezbývalo :-(.

atopicky-ekzem-po-hexavacine1

Po třech měsících léčení s doktorkou se naštěstí ekzém zaléčil a doufám, že se už nikdy neobjeví. Stálo mě to ale hodně nervů a Gábiho to neskutečně svědilo. Celé noci se budil a nemohl se ani poškrábat, chudáček. V neposlední řadě nás to stálo mnoho peněz. Ještě než jsem se spojila se specialistkou na ekzémy, vyzkoušeli jsme spousty různých mastí. Žádná ale nepomáhala a já začínala panikařit.

POZOR – Kortikoidy rozhodně nejsou řešení. Po vysazení se ekzém vrátí v silnějším projevu.

Dnes

U druhého dítěte jsem poučená a očkování mu rozhodně posunu alespoň o tři měsíce. To znamená, že první dávku Hexavakcíny dostane až v půl roce. Před každým očkováním přidám ještě homeopatika na snížení projevu vedlejších účinků. S Gábim jsme měli neskutečné štěstí, protože jsou děti, kterým atopický ekzém nikdy nezmizel nebo je trápil i několik let. Jaké máš zkušenosti s očkováním ty?

S láskou Andrea Š.

Atopický ekzém po HEXAVAKCÍNĚ

You may also like...

2 komentáře

 1. Květa napsal:

  Podle fotek jsme na tom úplně stejně s dcerkou.. Taky už nevím čím ji mazat, pořád se škrábe a je to po druhé dávce hexa 😪

  • Andrea Šilhová napsal:

   Nám se nakonec ekzém podařil potlačit úplně, ale léčba trvala cca 5-6 měsíců. Já ještě kojila, takže jsem dodržovala přísnou dietu a mazala mastí AD Calcis, která nám pomohla jako jediná. Spolupracovala jsem s paní, která se na ekzémy specializuje a díky ní jsem věděla, jak postupovat. Bohužel jsem si za to také pěkně zaplatila, ale co, zdraví je přednější. Vše jsme probírali přes e-mail. Tenkrát mi vysvětlovala, že ekzém Hexa vakcína vyvolává u dětí s nějakou dispozicí a stává se tak velmi slabé střevo, které nesnese určité potraviny a na ty reaguje na kůži jako ekzém. Proto je potřeba zjistit, na co dítko reaguje špatně a na co ne. Kvůli tomu ta dieta. Postupně si matka přidává další potraviny a sleduje reakce na kůži. Nebo také lze vyřešit přejitím na umělou výživu a matka se nemusí dietou trápit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial