6 metod jak uspat miminko

6 metod jak uspat miminko


Uspat miminko je někdy věda, ale využití osvědčených metod nám ušetří čas i energii.

Jako každá prvorodička jsem si vůbec neuvědomovala jak dá miminko zabrat. Těšila jsem se na příjemné chvíle, které s ním strávím. Nemohla jsem se dočkat na jeho roztomilou stránku a na naše, jak se říká, „propojení“ mezi matkou a miminkem.

Druhý den po porodu jsem se však setkala s pro mně „krutou“ realitou. Samozřejmě bylo jasné, že se nebude jen usmívat, ale ten pláč a křik opravdu předčily mé očekávání. Když pak mělo přijít na spánek, vyzkoušela jsem snad všechno. Pokud mi nějaká metoda zabrala, jásala jsem. Problém byl v tom, že fungovala jen chvíli, a pak jsem mohla začít s hledáním nanovo. Rozhodla jsem se tedy s vámi podělit o mé zkušenosti. 

6 metod jak uspat miminko


Každé miminko a batole je jiné a na každé platí něco jiného.


Ještě než začnu s popisováním jednotlivých metod, ráda bych se s vámi podělila o 5 PRAVIDEL, které by se měly dodržovat vždy.

Důležitá pravidla, které jsou předpokladem pro klidný spánek:

  1. Alespoň půl hodiny před spaním by se měla vypnout televize, rádio a další rozptylovací zařízení. ( A to i v případě, že jde o miminko a maminka má televizi zapnutou jako kulisu.)
  2. Těsně před spánkem nezačínat hru, ale spíše navodit klidnou atmosféru. Mladší děti se například kolébají a starším se přečte pohádka, atd…
  3. Je dobré se také ujistit, že se dítko neprobudí hlady nebo mladší kvůli pokakané plence. Proto miminko nakojíme a přebalíme. Staršímu můžeme udělat například kašičku, která je sytá nebo podat UM a posadit na nočník.
  4. Tišící prostředky zdvojnásobí účinnost metod uspávání. Jedním z nich je obyčejné „ššššš“, ale také šumění moře, zvuk vysavače či fénu. Dnes na to existuje spousty aplikací, které si můžete stáhnout do mobilu. Někomu může posloužit i dobře známý dudlík.
  5. Čím je batole (miminko) starší, tím se více vyplácí naběhnout na rituál, který si každý může upravit podle sebe. Rituál může být i samostatnou metodou, a proto se jí více zabývám níže.

6 typů jak uspat miminko-3

6 metod jak uspat miminko

1) Sbohem a šáteček

Spočívá v jednoduché manipulaci s miminkem. Položí se do postýlky a dá se pusinka nebo pohladí po vláskách. Zamáváme a odejdeme z pokoje. Miminko chvíli může protestovat, ale pak usne. Některá miminka takto trénují i několik dnů, než se naučí usínat v klidu.

Jak to bylo u nás: Gabriel patří mezi opravdu akční a dominantní batole a jako miminko jeho povaha byla o něco surovější jak dnes. Při této metodě mi vydržel brečet v kuse i hodinu a půl, kdy se začínal dusit a měl náběh na zvracení. Po několika vyzkoušení v různém věku jsem metodu „Sbohem a šáteček“ zavrhla.


Myslím, že jde o nejméně kontaktní metodu.


6 typů jak uspat miminko-8

2) Usnu, ani nevím jak

Velice oblíbený způsob usínání především u miminek a mladších batolat. Je to velice jednoduché, ale zároveň je tu riziko návyku, který se v budoucnu velice těžko odbourává a pro maminku to může začít být vyčerpávající. Miminko tak usíná při kojení nebo pití UM.

Jak to bylo u nás: I já si na začátku zvolila „snadnější cestu“ a nechala syna usínat u kojení. Nicméně, jak píši výše, nakonec se to obrátilo proti mě. Vznikly mi tak nevýhody typu… Musela jsem vždy uspávat já a nikdo jiný. Jakmile jsem chtěla syna oddělit, ihned se probudil a znovu se přisál. Nakonec se stal závislým na přicucnutí k prsu a ani ne tak na samotném mléce. Ze stejného důvodu musel spát s námi v posteli. Kolem šesti měsíců věku jsem se rozhodla takové uspávání omezit na minimum.


Při kojení je miminko propojené s maminkou a cítí se bezpečně.


6 typů jak uspat miminko-2

3) Ukolébavka

Každé miminko je z bříška zvyklé usínat při nadskakování a kolébání se v plodové vodě. I proto je pro ně přirozené kolébací pohyb i mimo bříško. Dá se provést různými způsoby a každý z nich nemusí nutně zafungovat. Jde o to, jaký pohyb vaše miminko preferuje.

Může se například chovat v náručí, nebo si hlavu miminka položíme na rameno a držíme ho pod zadečkem a nadskakujeme. Když přidáme šátkový úvaz, můžeme kolébat a zároveň mít volné ruce. Některým miminkům stačí kolébka nebo hojdavak, ve kterým jej uhoupáme.

Další takovou skvělou pomůckou je velký míč, na kterém s miminkem „skáčeme“. I kočárek venku na procházce nebo na balkóně může posloužit jako kolébka. Extrém je pak vození miminka autem po okolí, což jsem se zděšením zjistila, že jde o celkem běžný jev.

Jak to bylo u nás: Syn bohužel nikdy nebyl nosící typ, takže mé pokusy uspávání v šátku nebo v nosítku nepřinesly kýžené výsledky. Chování s natřásáním nebo skákání na míči byla ale jiná. Pro mně byla ale tato metoda příliš vysilující a na můj vkus trvalo usínání příliš dlouho (cca 45 minut). Pokud se při přenosu do postýlky probudil, musela jsem vše absolvovat znovu, anebo jsem rezignovala a zvolila usínání u prsa. K mé smůle jsem na hojdavak přišla pozdě, ale u mého dalšího si jej stoprocentně pořídím, jelikož jsem viděla hezké výsledky u kamarádky.


Kolébání je pro miminko přirozený pohyb.


4) Rituály jsou důležité

Postupem času jsem zjistila, že rituály jsou také důležitou součástí uspávání. Miminko si je vědomo, co pak přijde a lépe se adaptuje. Dostává se mu pocit bezpečí a celkem ochotně usne. Ani tato metoda není všemocná a nemusí zabrat na každého.

Nejčastější rituál je podle mých zkušeností koupání ve vaně, nakojení/nakrmení, a pak spinkání. Co když ale patříte k maminkám, které své miminko koupáte ob den? Rituál je tu od toho, aby se každý den opakoval stejně.

Miminku můžete každý den povědět zajímavý krátký příběh, nebo mu zazpívat. U staršího batolete místo koupání zařaďte čištění zubů nebo posazení na nočník a v neposlední řadě přečtení pohádky.

Jak to bylo u nás: Já měla velice neklidné a plačtivé miminko, které nedokázalo být ani pět minut mimo mou náruč. Možná proto u nás rituály nezabraly. Přišlo mi, že ho naopak stresovalo vědění, co následuje. Když to pak přišlo, propukl v pláč. Věděl, že v té postýlce musí spát a věděl, že bude SÁM. 

Jako mladší batole (1-2 roky) mu naopak rituál začal vyhovovat. Dokonce při ptaní, jestli by chtěl jít spát, kýval na souhlas. A zde se dostávám k důležité věci:


Na dítě v různém věku platí různé metody a je na nás, abychom je objevili.


6 typů jak uspat miminko-9

5) Všemocný dotyk

Některým miminkům stačí, když je maminka drží za ruku nebo hladí po vláskách než usne. To však není jediný dotyk, který pomáhá při usínání. Můžete jej jemně poplácávat po zadečku, hladit či škrabkat po zádech. K dotyku bych zařadila i přítomnost rodiče. Hlavně pak u batolat funguje, když si k němu do jeho postele lehnete a využíváte dotyk k tomu, aby usnulo. V tomhle věku už tolik nezáleží, zda je to maminka nebo tatínek. Naopak, čím dřív začne uspávat i otec, tím dřív si batole začne budovat vztah i k tatínkovi.

Jak to bylo u nás: V jednu chvíli (zhruba 10-12 měsíců) u nás zabíralo poplácávání po zadečku a ještě nyní, ve dvou letech využívám metodu hlazení po zádech, která zabírá skvěle. Přes den uspávám já svou přítomností a syn usne během dvaceti minut. Večer však začal preferovat tatínka. Sám si ho vyzvedne a dotáhne do pokojíčku. Je to jeho takový RITUÁL.


Dotyk dokáže uklidnit nejen miminko, ale i starší batole.


6) Pevné zavinování

Pro mně velice zajímavá metoda, která mi ušetřila čas i energii. Pokud se vaše miminko v noci často budí, je plačtivé nebo se narodilo předčasně, je pro vás pevné zavinování jako stvořené. Nedoporučuje se však v případě, že mají miminka problém s vývojem kyčelních kloubů, nebo kdyby byla náchylná k přehřátí. Jde o pevný úvaz, které vaše miminko zafixuje tak, že mu zabrání v pohybu.

Vím, že to může znít surově, ale není tomu tak. Miminko se cítí jak v jeho přirozeném prostředí v děloze. Takové úvazy hojně používají domorodé národy a jejich miminka jsou klidná a vyrovnaná. Zároveň se hodí spíše pro miminka nebo mladší batole.

Čím a jak se zavinuje:

  1. Na úvaz se využívá velká čtvercová plena. Dá se koupit například v Lidlu, ale pokud máte hodně plen obyčejných, můžete čtyři takové sešít k sobě. Já mám doma obě varianty. Tato metoda vyžaduje cvik, ale výhodou je, že můžete regulovat sílu utažení podle potřeby. – video k nácviku –
  2. druhým typem úvazu je elastická zavinovačka, které se také říká kokon. Ovšem její nevýhoda tkví v regulaci úvazu. Ta zde nějaká je, ale ne však stoprocentní. Většinou se dá utáhnout jen v oblasti ručiček. Vhodná je ovšem pro miminka, která nepotřebují ke spánku zafixování celého těla, nýbrž jen ručiček.

Jak to bylo u nás: Na pevné zavinování mě přivedla kniha „Nejšťastnější miminko v okolí“ a používala jsem ji velmi dlouho (zhruba 7-16 měsíců). Do roka jsem používala celkový pevný úvaz ze čtvercové pleny, a pak jsem svazovala jen ručičky. Nejen, že jsem měla syna problém uspat, také se velmi často budil. Vzbudil ho skoro každý jeho pohyb a to se mu jako zafixovanému nemohlo stát. Navíc měl pocit, že ho někdo svírá v náručí. Možná se mu zdálo, jak si opět plave v děloze. 

Díky zavinování jsem si zkrátila dobu uspávání, ale i tak jsem musela přidat metodu ukolébání a dotyku. Každopádně délka celého uspávání se zkrátila na méně jak polovinu času.


Metody uspávání je výhodné mezi sebou kombinovat.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial