5 věcí, které ti o miminku nikdo neřekl

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-0

Z mé zkušenosti…

Pokud jsi prvorodička, tak i když se připravuješ každým dnem na příchod miminka. Vždy tě něco překvapí nad čím tápeš, jestli… JE TO NORMÁLNÍ?  Probíráš se internetem a hledáš diskuze a příspěvky, které by ti na tvé otázky odpověděly.

I já si tím prošla a sestavila jsem 5 věcí, které ti o miminku nikdo neřekl. Tedy alespoň mně ne :-). Možná právě TY máš štěstí a už tě s nimi někdo seznámil, ale také je spousta budoucích maminek, které takového člověka nemají.

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-1

1) Barva prvního „hovínka“ je černá a jmenuje se Smolka.

První „hovínko“, které miminko vyloučí je černé a bez zápachu. Jmenuje se Smolka a je to strávený zbytek potravy, kterou miminko naposledy ještě příjmulo v bříšku. 

Mělo by ho vyloučit do 24-48 hodin po porodu a oznamuje se to sestrám na oddělení. Čím déle miminku trvá vyloučení Smolky, tím je větší pravděpodobnost, že se mu objeví novorozenecká žloutenka.

Má zkušenost… Mému Gábimu trvalo skoro dva dny než Smolku vyloučil. Tu noc jsem se skoro nevyspala, protože se snažil pořád tlačit, ale nic nevycházelo :-(. Po úmorném několikahodinovém tlačení se Smolka nakonec objevila a dokonce ten den třikrát. 

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-2

2) Již měsíční miminko si žádá pozornost a je aktivní.

Mnoho lidí vám řekne, že měsíční miminko je moc malé na hraní a nepotřebuje tolik pozornosti. Vždyť má prospat vetší část dne a když nespí, tak se buď krmí anebo přebaluje.

Nevím, jestli si to ti lidé nepamatují nebo to tak opravdu s dětmi měli, ale již měsíční miminko je aktivní až až. Sice s nimi nejde hrát hry, na které jsme zvyklí, ale HRU viditelně vítají. Mám na mysli ukazování různých předmětů, barev v paletě duhy, seznámení s tvářemi lidí, zpívání písní a tak dále.

Miminko v tomto věku začíná vidět pár centimetrů před sebe a vyžaduje, aby jeho okolí bylo zajímavé. Nejlépe, aby se předměty měnily každých pár minut.

Má zkušenost… Střídala jsem hračky a předměty o sto šest, zpívala mu až mi přeskakovaly hlasivky, ale pořád chtěl víc a víc. Jeden předmět ho zaujal maximálně na 5 minut a to musel být opravdu zajímavý. Nějak se nemohl nabažit nových podnětů a já mu je s radostí dopřávala. I když by na mě nemusel tak „hrr“. 

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-3

3) Sem tam až půl dne chraptí. Lépe řečeno MUTUJE.

Má to však logické vysvětlení. Miminko stále roste a zvětšuje se mu lebka a v ní se odráží zvuk z hlasivek. Jelikož se tvar lebky mění, mění se i zvuk hlasivek. Všímavá maminka si toho všimne a myslí si, že miminko chraptí a je nemocné. Zhruba tak po půl dni si na to náš mozek zvykne a chrapot jakoby zázrakem ustal. 

Má zkušenost… Když jsem se s tím setkala u Gábiho poprvé, byl to pro mne šok. Byly mu zhruba 2 měsíce a já se lekla, že je nemocný. Naštěstí u něj probíhala jen MUTACE hlasivek. Všímám si toho zhruba každé dva měsíce a vždy si při tom vzpomenu na mé první setkání s tímto jevem.

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-4

4) Příšerně se mu potí hlava a nohy.

Všichni mluví o potničkách a jak se malé miminka nepotí. Vážně?! Kde se tedy berou každé ráno ty kola potu pod jeho hlavičkou a proč má každou chvíli propocené ponožky?

Nutno říci, že nezáleží na okolní teplotě v místnosti ani na dečce, kterou ho přikrýváš. Jakmile usne, začne se potit. Mám pocit, že spánek je ten spouštěč. Zvláštnost je, že při bdění pocení ustává.

Má zkušenost… Začalo to kolem třetího měsíce a potí se skutečně jen ve spánku. Jakmile mi usíná třeba při kojení, už je vidět, jak se mu rosí hlava. Je to zvláštní, ale pediatrička mi potvrdila, že se jedná o normální jev. Miminko ještě bojuje s termoregulací a takzvaně „ventiluje“. 

5-veci-ktere-vam-o-miminku-nikdo-nerekl-5

5) Lupe mu v kloubech jako málokterému dospělému.

Sem tam nějaké lupnutí mi přijde normální, ale jak lupou klouby miminkům, nad tím zůstává rozum stát. Jsou tak křehcí a maličcí, že je máš strach vzít do ruky. Není se čemu divit, že má maminka strach, když slyší tolik lupnutí denně. Můžou to vůbec jejich kostičky vydržet?

Žádný strach, miminkům se teprve kosti usazují a vznikají jim v kloubních pouzdrech takzvané „bublinky“. Ty se pak při pohybu kloubu uvolní a vznikne nám tolik obávané lupnutí. Pro klid v duši si můžete v lékárně koupit vápník a pomoct tak miminku ke správnému vývoji kostí.

Má zkušenost… Já si vápník koupila a užívám jej pravidelně každý den. Jsem taková ta starostlivá maminka, která chce mít vše pod kontrolou a lupání v kloubech mne opravdu vystrašilo.

Shrnutí

Tento článek vznikl na základě mých zkušeností a budu ráda za každou maminku, které nějakým způsobem pomůže. Jsme přece jenom starostlivé mámy, které ty naše prcky vypiplávají každý den a tak nás každá maličkost může vystrašit. Hlavu vzhůru a pevné nervy, my to spolu zvládneme.

S láskou Andrea Š.

5 věcí, které ti o miminku nikdo neřekl

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial