10 přikázání novopečené matky

 

10 přikázání novopečené matky

 

1) Jez zdravě!

Také jsi člověk, co si rád zamlsá nebo čas od času ujede na fastfoody a sladké nápoje? Tak teď je tomu konec. Pokud jsi nezačala se zdravou stravou v těhotenství, je načase obrátit svůj jídelníček vzhůru nohama. To, co matka sní, působí přímo na miminko. Pokud chceš mít hodné klidné dítě, tak je potřeba na jídelníčku zapracovat. Na tebe už možná kola nepůsobí nijak, ale miminko tím natankuješ přívalem energie.

 

2) Nepospíš si!

Ano, připrav se na to, že první rok od narození dítěte žádné valné hodiny nenaspíš a to z mnoha důvodů. Miminko má prdíky, miminku se ještě nechce spát, miminko probudil zlý sen, miminko má hlad, miminku rostou zoubky a další a další miminkovské problémy, které jsou teď i tvé problémy. Pokud ti miminko spí po obědě, nelituj toho času a jdi se také vyspat. Věř mi, zvládneš toho pak víc, než kdyby ses přemáhala.

 

3) Nebudeš mít volného času pro sebe!

Pokud miminko nespí, vyžaduje tvou stoprocentní pozornost. Zhruba do šesti měsíců si ji „vynucuje“ pláčem, po půl roce přichází na řadu vztekání. To bys koukala, jak se takové roztomilé miminko umí vztekat a ohýbat se až do mostu. Měla bys plačící miminko nechat samotné na dece? Rozhodně NE! Doporučuji si ho nandat do šátku nebo nosítka a pokračovat v činnosti, kvůli které jsi od miminka odběhla.

10 přikázání novopečené matky 2

 

4) Musíš všechno znát a vědět!

Teď jsem čerstvé matkou a už bych měla všechno znát a vědět? Tolik se neobávej, naštěstí existuje internet a tam se všechno dozvíš. Ať už na diskuzních fórech (emimino, modrý koník,…) nebo na odborných stránkách. Na druhou stranu ti to zabere zase další čas. Já trávila hodiny a hodiny na internetu pokaždé, když se osypal, zakašlal, zrudl, neprděl, nekakal, nechtěl mléko, chtěl až moc mléka,… Uvidíš sama, ale pro mně byly diskuze na emiminu jako droga.

 

5) Musíš nasytit svou rodinu!

Pokud vaří tvůj partner, jsi šťastná žena. Stále ale u většiny partnerství vaření zůstává na ženě. Ale kdy vařit, když se musíš věnovat miminku a ono to opravdu sežere spousty času. No nic, hezky si dáme miminko do šátku nebo nosítka a jdeme na to a pro ty, kterým miminko šátek ani nosítko nesnese, nezbývá nic jiného než počkat na partnera, aby pohlídal. Malá rada, raději si uvař o den dřív, abys pak vůbec měla oběd..

10 přikázání novopečené matky 4

 

6) Musíš stíhat domácí úklid. Jsi přece na „dovolené“!

Ještě jednou mi někdo řekne, že jsem na dovolené a už vyletím z kůže! Ne vážně, „mateřská dovolená“, kdo vůbec vymyslel tohle slovní spojení? Ale zpět k tématu. Nemůžeme s miminkem žít přece jako na skládce. S úklidem to nemusíte přehánět, ale zem by měla být čistá a taky vše, kde máme naše miminko. Zase opět nás zachrání náš spásný šátek nebo nosítko, neboť naše miminko chce naši pozornost.

 

7) Usínej jako poslední a vstávej se světlem!

Manžel už dávno spí a já ještě uspávám miminko nebo ho kojím. Konečně, když už spí mimi, můžu ulehnout i já. Ale co to, to už je ráno? Ještě skoro ani nevyšlo slunce a miminko už mě budí svým voláním. Tento scénář ještě jakž takž jde, ale co když vás miminko budí i několikrát za noc? Naštěstí se matkám uvolňuje více hormonu melatoninu, díky kterému jsme vyspalé dostatečně. Vážně? Ale mě to nefunguje!  

 

8) Párty ti buď odepřena!

Pokud jsi ještě neporodila, užívej si večerních radovánků dokud můžeš, po porodu se pěkně dlouho nikam nepodíváš. Jak já nemám ráda, když mi manžel oznámí, že jde s kolegy do hospody a co já? Kam půjdu já? Leda tak na gauč v našem obýváku. Také jsem dřív chodila na vínko s kolegyněmi. Už aby bylo miminko na zeleninových příkrmech i večer, abych taky mohla někam vyrazit. Hlídání se ujme manžel :-).

 

9) Staniž se závislá na nakupování oblečků a blbostí!

Největší droga snad všech novopečených maminek a POZOR! Tento stav nastává již v těhotenství! Vyhýbat se dětským obchodům obloukem, pokud nechceš, aby tvá „mateřská“ padla právě na tyto blbosti. Nezapomínej, že nenakupuješ jen ty, ale i novopečení prarodiče a pak zjistíš, že máš tolik oblečků, až se ti nevejdou ani do skříně. Rada nad zlato, když jdeš na procházku s kočárkem, neber si peněženku a pokud jdeš nakupovat potřebné oblečky cíleně, vezmi s sebou partnera. Ten ti půlku věcí z košíku vyhází. To samé platí i u hraček.

 

10) Žij v samotě!

To je asi nejděsivější přikázání, ale bohužel to mateřskou vystihuje. Všichni okolo žijí společenským životem, ale ty jsi doma s miminkem, které neumí ani mluvit. Jediný člověk, se kterým si za posledních pár měsíců povídáš je tvůj partner, když se vrátí z práce. Opravdu radím všem. Najdi si různé mateřské diskuze. Na facebooku jsou skupiny maminek, které každý týden pořádají akce s miminky, angažuj se a pokud máš možnost, zaplať si kroužek, kam budeš docházet i s miminkem (hrátky, plavání,…) a navazuj přátelství na procházky s kočárkem. Jinak se doma zblázníš!

 

Vyděsilo tě 10 přikázaní novopečené matky? Tolik se zase neboj. V praxi se s tím vlastně docela dobře smíříš. Vše totiž děláš pro to tvoje zlatíčko milovaný a v takovým případě jde všechno nepohodlí stranou. Užívej teď mateřství plnými doušky, protože pak už přijde puberta :-).

10 přikázání novopečené matky 5

S láskou Andrea Š.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial